Mierzeja - zwana często Bursztynowym Wybrzeżem jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale też w całym kraju. Takie miejscowości jak Krynica Morska czy Stegna latem przeżywają oblężenie turystów spragnionych słońca, kąpieli morskich i… bursztynu. Ciekawostką jest, że Krynica i okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w naszym kraju.

Przyjęło się potocznie, że początek Mierzei Wiślnej znajduje się na wysokości miejscowości Mikoszewo, leżącej przy samym ujściu Śmiałej Wisły, po jej prawej stronie. Jednak faktycznie rozpoczyna się ona między Sopotem a Gdańskiem i ciągnie się piaszczystym wałem aż do Baltiyska leżącego już na terenie Federacji Rosyjskiej.

Interesujący nas fragment to odcinek od Mikoszewa do Piasków. Jej wschodnia część oddziela wody Zatoki Gdańskiej od Zalewu Wiślanego. Akwen ten jest kluczowym elementem wpływającym na  atrakcyjność turystyczną tego regionu oraz jego unikalny krajobraz. Doskonale nadaje się do uprawiania turystyki wodnej, czemu sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura żeglarska i windsurfingowa. Natomiast połączenie drogami wodnymi z Wisłą i Żuławami czyni z tego terenu wyjątkowy w skali Europy pod względem potencjału dla śródlądowej turystyki wodnej (Pętla Żuławska).

Od strony Zatoki Gdańskiej rozciągają się piękne i szerokie plaże, zaliczane do najlepszych w tej części Europy. Plaże Mierzei Wiślanej słyną też z bursztynu, który od wieków jest produktem utożsamianym z tym miejscem. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się wycieczka koleją wąskotorową. Atrakcja, która z powodzeniem może aspirować do miana markowego produktu turystycznego Mierzei Wiślanej.

Najważniejszą miejscowością na Mierzei jest Krynica Morska – licząca nieco ponad 1300 stałych mieszkańców. To najmniejsze miasto w Polsce. Nie umniejsza to jednak jej pozycji na turystycznej mapie Pomorza. Bez wątpienia należy do najatrakcyjniejszych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Zupełnie inny charakter ma wieś Piaski, stanowiąca ostatnią miejscowość na polskiej części mierzei. To miejsce dla tych turystów, którzy preferują wypoczynek w spokoju. Na zachód od Krynicy położone są niewielkie miejscowości wypoczynkowe: Przebrno, Skowronki i Kąty Rybackie. W lesie w okolicy Przebrna warto odszukać kamienne słupki graniczne, które w okresie międzywojennym wskazywały granicę między Wolnym Miastem Gdańskiem a Niemcami. Natomiast w Kątach Rybackich atrakcją przyrodniczą jest rezerwat kormoranów stanowiący największą ostaję tych ptaków w Europie.

Drugą, równie ważną miejscowością po Krynicy jest Stegna. Wieś o typowo letniskowym charakterze posiada liczne ośrodki wypoczynkowe oraz dobrą infrastrukturę wypoczynkową nad morzem. Sąsiednie Sztutowo to z kolei dobra alternatywa dla przepełnionej wczasowiczami Stegny. Turyści coraz chętniej tu wypoczywają ceniąc sobie spokój oraz szeroką i czystą plażę. Sztutowo  znane jest jednak przede wszystkim z pozostałego tu z czasów II wojny światowej hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, dziś obiektu muzealnego.

W zachodniej części Mierzei położone są Junoszyno, Jantar oraz Mikoszewo. Tutejsze plaże słyną z licznie występującego bursztynu, dlatego też w Jantarze odbywają się corocznie finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Mierzeja daje nieograniczone zasoby wypoczynku. Oprócz, pięknych plaż, oferuje niezwykłe walory przyrodnicze, doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, konnej i rowerowej, nawet miłośnicy zabytków znajdą coś dla siebie.